Saturday, November 17, 2018
Sunday, July 22, 2018
Saturday, July 21, 2018
Thursday, July 19, 2018
Wednesday, July 18, 2018
Monday, July 16, 2018
Saturday, July 14, 2018
Wednesday, July 11, 2018
Tuesday, July 10, 2018
Saturday, July 7, 2018
Thursday, May 10, 2018
სამოდელო გაკვეთილი - "მოდიოდა ნინო მთებით"
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებელი :
ირმა ჯაჯანიძე |
|||||||||||||||||||||
საგანი :
ქართული ენა და ლიტერატურა |
კლასი : V |
||||||||||||||||||||
თემა :
ქართული ენა - ანა კალანდაძის ლექსი „ მოდიოდა ნინო
მთებით“ |
დრო : 40 წუთი |
||||||||||||||||||||
მოსწავლეთა პროფილი : (მოსწავლეთა
რაოდენობა კლასში და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლეების საჭიროებები
- ასეთის არსებობის შემთხვევაში) |
|||||||||||||||||||||
(ქართული
ენა) გაკვეთილის
მიზანი : ü მოსწავლემ
უნდა შეძლოს ასაკის შესაბამისი ლიტერატურული ტექსტის გაგება/გააზრება. ü მოსწავლემ
უნდა შეძლოს ჯგუფური და საკომუნიკაციო პრინციპების განხორციელება. ü მოსწავლემ
უნდა შეძლოს ენობრივ-გრამატიკული ერთეულების ამოცნობა (არქაული ფორმები). ü მოსწავლემ
უნდა შეძლოს დააკავშიროს ლიტერატურული ნაწარმოები სხვა თემატურად მსგავს საკითხთან. ü მოსწავლეს შეუძლია ასაკის
შესაფერისი სირთულის ტექსტის გააზრება. ü მოსწავლეს
შეუძლია ჯგუფური სამუშოს წარმართვა. ü მოსწავლეს
შეუძლია დისკუსია მოცემულ საკითხზე. ü მოსწავლე
შეუძლია ენობრივი მასალის ამოცნობა. |
|||||||||||||||||||||
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი :
(რომელ შედეგზე/ინდიკატორებზე მიმდინარეობს მუშაობა) V.2 მოსწავლეს შეუძლია
ჯგუფური და ინდივიდუალური მუშაობის უნარი. V.5 მოსწავლეს აქვს ენობრივ-გრამატიკული
მასალის გამოყენების უნარი შესაბამის ტექსტში. V.9 ავლებს პარალელს
სხვა თემატურად მსგავს საკითხთან. |
|||||||||||||||||||||
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი :
(რომელ შედეგზე/ინდიკატორებზე მიმდინარეობს მუშაობა) V.5 შეუძლია კონკრეტული მმართველის
ეპოქის დახასიათება. V.20 ასაკის შესაბამისად შეუძლია
ისაუბროს რელიგიაზე და მის დანიშნულებაზე |
|||||||||||||||||||||
(ჩვენი
საქართველო) გაკვეთილის
მიზანი :
·
მოსწავლემ უნდა შეძლოს რუკის გამოყენება. ·
მოსწავლემ უნდა შეძლოს დააკავშიროს ისტორიული ფაქტები.
ისაუბროს კონკრეტული მმართველის შესახებ. ·
მოსწავლემ უნდა შეძლოს ასაკის შესაბამისად ისაუბროს
რელიგიაზე, მის დანიშნულებაზე,ჩამოთვალოს მისთვის ნაცნობი რელიგიები. შედეგები
: ·
მოსწავლეს შეუძლია რუკის კითხვა და გამოყენება. ·
შეუძლია ისტორიული ფაქტები შეუსაბამოს ეპოქას. ·
ისაუბროს კონკრეტულ მმართველზე. |
|||||||||||||||||||||
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი : (რომელ
შედეგზე/ინდიკატორებზე მიმდინარეობს მუშაობა) |
|||||||||||||||||||||
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები : (რა ცოდნას
უნდა ფლობდეს მოსწავლე ახალი მასალის ათვისება რომ შესძლოს) |
|||||||||||||||||||||
შეფასება და თვითშეფასება :
(როგორ გაზომავს მასწავლებელი შედეგის მიღწევას, შეფასების
რომელ ტიპსა და მეთდს გამოიყენებს, რა კრიტერიიუმებით მოახდენს შეფასებას)
|
|||||||||||||||||||||
სასწავლო მასალა და რესურსები : (ტექსტი თვალსაჩინოება
, მულტიმედია , ინტერნეტ რესურსი და სხვა) |
|||||||||||||||||||||
აქტივობა № 1 (სახელწოდება
ხანგრძლივობა) მისალმება , სიის ამოკითხვა , მიზნების გაცნობა და საშინაო დავალების
შემოწმება . დრო : 3წთ |
|||||||||||||||||||||
აქტივობა №
2 დრო :
8 წთ გაკვეთლის ახსნა : ავხსნი ანა კალანდაძის ლექსს „მოდიოდა ნინო მთებით“. კლასის ორგანიზების
ფორმა : მთელი კლასი, ინდივიდუალური. |
|||||||||||||||||||||
აქტივობა №
3 დრო : 2 წთ აქტივობის აღწერა : კითხვების დასმით მოსწავლეებს მივიყვან იქამდე,
რომ იპოვონ ლექსში არქაული ფორმები და დაასახელონ ნარ-თანიანი მრავლობითიც. დაასახელონ
რაში დასჭირდა ანა კალანდაძეს ამ ფორმების გამოყენება, |
|||||||||||||||||||||
აქტივობა №
4 დრო
: 6წთ |
|||||||||||||||||||||
აქტივობა №
5 დრო : (მინი ლექცია - 5 წთ) |
|||||||||||||||||||||
აქტივობა №
6 დრო : 5 წთ + სლაიდშოუს ჩვენება |
|||||||||||||||||||||
აქტივობა №
7დრო : 5 წთ რუკის შედგენა |
|||||||||||||||||||||
აქტივობა №
8 დრო : 3წთ |
|||||||||||||||||||||
დასკვნა : გაკვეთილის შეჯამება დრო - 3 წთ
|